Uudised

USA ja EL vabakaubanduse lepe

Hiiglaslik Trooja hobune juhib tähelepanu TTIP ohtudele

14:02 07. mai 2015

8. mail Tartu Raekoja platsil ning 9. mail Tallinnas Tammsaare pargis toimuvad üritused, kus räägitakse Euroopa Liidu ja USA vahelise vabakaubanduslepingu (TTIP) varjatud ohtudest demokraatiale, tervisele ja keskkonnale. Päevade jooksul saab leppe kohta infot ja mõlemal üritusel on kohal kaubanduslepingut sümboliseeriv hiiglaslik Trooja hobune. Eesti Rohelise Liikumise organiseeritud ürituste eesmärk on tuua välja TTIP varjuküljed ja tekitada teema üle ühiskonnas avatud diskussiooni.

 

Tartus kell 17.15 ja Tallinnas kell 14.00 algavad sõnavõtud ning esinevad bändid. Eesti Roheline Liikumine näeb lepingu läbirääkimistes probleemi, kuna neid peetakse kinniste uste taga ning esikohal on ärihuvid. Plaanitav välisinvestorite kaitse säte annab ettevõtetele võimaluse riike spetsiaalsetesse arbitraažikohtutesse kaevata, nõuda sisse suuri summasid ja mõjutada sellega meie standardeid.Me ei saa ka olla kindlad oma toidu ohutuses, sest USA surve on tugev lubamaks suuremat GMOde ja praegu EL-is keelatud kemikaalide kasutamist toidutootmises,” selgitab Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige Meriliis Kotkas, „TTIP mõjutab iga inimese tulevikku: seda, kuidas on kaitstud meie õigused, tervis ja ümbritsev keskkond.”

Eestis on teemat vähe kajastatud ning meie eesmärgiks on viia kõigepealt inimesteni teadmine, et läbirääkimised sellise lepingu üle käivad. Praegune on alles algus, et tuua kokku inimesi ja organisatsioone, kes lepingus kahju näevad. Soovime koondada erinevaid huvigruppe, et koos seda teemat üleval hoida ning jõuda ka valitsuseni, kes seni ühemõtteliselt lepingu kiiret vastu võtmist pooldab,” avaldab tulevikuplaane Eesti Rohelise Liikumise TTIP kampaaniajuht Piret Väinsalu, Võtame eeskuju Lääne-Euroopast, kus inimesed on sel teemal väga aktiivsed ning erinevad ühendused on koondunud eesmärgi nimel selle lepingu sõlmimine ära hoida.”

Trooja hobune on TTIP ohtusid kuulutamas käinud juba paljudes Euroopa riikides ning liigub Eestist edasi Rootsi. Euroopas on paljud keskkonnaühendused, ametiühingud, tervisekaitsjad, loomade õiguste eest seisjad ja tarbijakaitseorganisatsioonid astunud vastu lepingu sõlmimisele ning üle Euroopa on kogutud juba üle 1,7 miljoni allkirja nõudmaks läbirääkimiste peatamist. Oma toetust saab avaldada Stop TTIP lehel (www.stop-ttip.org). Ürituste kohta leiab rohkem infot www.roheline.ee/TTIP ja www.facebook.com/AvalikultTTIPst.

Lisainfo:

Piret Väinsalu

ERLi kampaaniajuht

piretroheline.ee

+37258120287