Uudised

USA ja EL vabakaubanduse lepe

ERL alustab TTIP kampaaniaga

12:24 18. märts 2015

Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vaheline vabakaubanduslepe on kui Trooja hobune, millega kaasnevaid ohte peab tõsiselt võtma. Eesti Roheline Liikumine alustab teavitustööd, et esile tuua kinniste uste taga ja liigselt suurettevõtete osalusel valmiva Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise vabakaubanduslepingu  (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) ohud keskkonnale, inimeste tervisele ja ühiskonnale tervikuna. Euroopas on paljud keskkonnaühendused, ametiühingud ja tarbijad astunud vastu lepingu sõlmimisele ning üle Euroopa on kogutud juba üle 1,5 miljoni allkirja nõudmaks läbirääkimiste peatamist.

Lepingu läbirääkimised on toimunud suletud uste taga ja kuigi kokkulepitut avalikustatakse vähe, on näha, et see võib kaasa tuua Euroopa Liidu standardite alanemise ja seaduste nõrgenemise, kuna kaubandusleppega kaasneb ELi ja USA regulatsioonide võimalikult suur ühtlustamine. Euroopa Liidus on aga näiteks keskkonna-, toiduohutuse-, ja tervisekaitse standardid palju kõrgemad kui USAs. Samuti annaks leping välisinvestoritele ebaõiglase võimaluse riike spetsiaalsetesse arbitraažikohtutesse kaevata ja sisse nõuda suuri summasid.

Paljudes valdkondades on Euroopa Liidu ja USA lähenemine ohutusele kardinaalselt erinev. „Kui Euroopa Liit järgib ettevaatusprintsiipi ja nõuab tõendeid ohutuse kohta arvestades ka keskkonna, eetika ja kodanike nõudmistega, siis USAs lubatakse uusi tooteid turule palju kergekäelisemalt ning keelata saab neid vaid tõendatud riski korral,” selgitab Eesti Rohelise Liikumise kampaaniajuht Piret Väinsalu, „USA põllumajandustööstus on juba pikalt lobitööd teinud, et oma tooteid, näiteks kasvuhormoonidega toodetud liha, Euroopa turule saada ning leping viib neid sellele lähemale.”

Eestis on plaanitav vabakaubanduslepe äärmiselt vähe kajastust leidnud. „See on väga oluline teema, mis mõjutab iga inimese tulevikku: kuidas on kaitstud tema tervis ja ümbritsev keskkond ning millised valikud on tal on edaspidi,” sõnab Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige Meriliis Kotkas,  „Me kutsume inimesi üles teema kohta rohkem uurima ning ka ise infot levitama, samuti avaldama oma toetust lepingu läbirääkimiste peatamiseks Stop TTIP lehel (www.stop-ttip.org).”

Täpsemalt saab lugeda www.roheline.ee/TTIP ning teemaga kursis olemiseks on võimalus jälgida Facebooki lehte „Avalikult TTIP-st”.

Lisainfo:
Piret Väinsalu
ERLi kampaaniajuht
piretroheline.ee
+37258120287

Meriliis Kotkas
ERLi juhatuse liige
meriliisroheline.ee
+37258155156